Koolrabi’s. Misschien ken je ze helemaal niet. Ze zijn niet zo bekend in Nederland. In Duitsland wel. Daar zijn ze veel populairder. Maar je kunt ze in de zomer wel prima verkrijgen; ook bij de meeste supermarkten.
Zelf vind ik koolrabi een heerlijke en frisse groente. Veelzijdig ook. Daarnaast zijn ze super gezond.
Je kunt ‘m zowel rauw als gekookt gebruiken, of in een roerbakschotel gebruiken. Qua smaak vind ik ‘m wel wat weghebben van een pittige bloemkool. Qua structuur is het dan meer vergelijkbaar met de gladde structuur van een bloemkoolstronk. Die laatste kun je overigens ook heel goed eten; mocht je gewend zijn om alleen de roosjes te eten.
Een koolrabi is stevig / hard; zoals een wortel dat ook is. Een jonge koolrabi kun je zo uit het handje eten. Bij een iets ouder exemplaar kun je beter het schilletje verwijderen, omdat het dan wat stugger wordt. Je kunt het met een mesje lostrekken of je kunt ‘m met een dunschiller of mesje schillen.
Bijzondere paarse kleur


Meestal is een koolrabi lichtgroen van kleur. Onder de schil is’ie wit, soms een beetje doorzichtig zelfs. Dit jaar hebben wij in de moestuin naast deze lichtgroene koolrabi’s ook paarse koolrabi’s. De schil is paars, maar het vruchtvlees is wel wit.



Het liefst gebruik ik ze met schil, omdat paarse groenten en fruit hun kleur danken aan hele gezonde anthocyanen. Deze worden beschouwd als één van de krachtigste anti-oxidanten in de natuur. Ze kunnen vrije radicalen neutraliseren. Daardoor hebben deze anthocyanen een beschermende werking tegen vroegtijdige veroudering van cellen. Daardoor helpen ze de ontwikkeling van chronische ziektes zoals kanker en hart- en vaatziektes, maar ook neurodegeneratieve ziekten tegen te gaan. Een bijzondere kleur, dus!
Maar zoals gezegd kun je vooral bij hele jonge koolrabi’s de schil gebruiken. Bij wat oudere exemplaren moet je ‘m (helaas) toch verwijderen omdat deze dan harder en taaier wordt. In dat geval gebruik ik wel nog de bladeren van deze koolrabi’s in mijn groene smoothies. Zoals je op de foto kunt zien hebben die ook een paarsrode steel en nerf.
In een soep of salade

Ik gebruik koolrabi’s vaak in soepen. Ik snij de koolrabi dan in reepjes, blokjes o.i.d. en roerbak ze met de rest van de groenten. Daarna laat ik ze gaar worden in de hete soep. Ze blijven dan lekker stevig. Steviger dan bloemkool en opnieuw meer vergelijkbaar met wortel. Koolrabi’s zijn net als andere koolsoorten, brassica’s. Deze kool-familie is echt super gezond, zoals je kunt lezen in mijn eerdere blog: Eet kool, kool en nog eens kool. Een extra reden om ze aan mijn dagelijkse groene smoothies toe te voegen.
Tijdens de hete zomerdagen maakte ik geen soep. In plaats daarvan gebruikte ik de koolrabi’s uit de moestuin in salades. In recepten kunnen ze bijvoorbeeld ook witte kool vervangen. Daarom liet ik me bij onderstaand recept inspireren door een traditionele waldorfsalade. Met hier en daar wat twists of extra’s. Het werd een heerlijk frisse salade met een heerlijke dressing. Een ideale (maaltijd) salade voor een zomerse dag!
Frisse koolrabi salade
Ingrediënten
- Voor de salade:
3 middelgrote koolrabi’s
1/2 ui
1 rode puntpaprika
verse bieslook, gehakt
1 grote groene appel (Granny Smith)
1 gerookte kipfilet
300 g druiven
100 g walnoten
rucola
Optioneel: 50 g gedroogde dadels
- Voor de dressing:
500 g volle kwark
2 tenen knoflook
2 tl mosterd
bieslook, gehakt
blaadjes van 1 tak munt, gehakt
limoensap of limoenschil
verse peper en zeezout
Stappen
- Voor de salade:
- Maak de koolrabi’s schoon. Bij hele jonge exemplaren kun je de schil laten zitten. Anders kun je ‘m het beste schillen. Snijd in julliene reepjes. Maak de ui en paprika schoon en snijd deze in blokjes.
- Verwijder het klokkehuis uit de appel en snijd deze in blokjes.
- Meng dan alle ingrediënten van de salade, behalve de rucola.

- Verdeel de rucola over een bord en verdeel daar de salade over. Serveer met de dressing.
- Voor de dressing:
- Meng alle ingrediënten van de dressing., behalve peper en zout. Maak de dressing op smaak met verse peper en zeezout. Smakelijk!

Notities
- Voor circa 4 personen.
- RMR2.0:
Druiven & appels: Oranje lijst B
Walnoten & Volle kwark: Oranje lijst A
Gedroogde dadels: Lichtrode lijst
Voor meer info zie de gekleurde voedingslijsten van de Real Meal Revolutie 2.0 - RMR2.0 fasen: Het recept is geschikt voor fasen 1 en 4. Wanneer je gedroogde dadels weglaat is het ook geschikt voor fase 2.
- Meer info RMR2.0: Meer over de vet gezonde leefstijl van de Real Meal Revolutie2.0 vind je onder het recept.
Gezond worden en blijven
In 4 stappen gezond
De Real Meal Revolutie (RMR) is een vet gezonde koolhydraatarme methode, mede opgezet door prof. Tim Noakes. De methode wordt onderbouwd door recente wetenschappelijke inzichten over gezonde voeding. In RMR 2.0 worden 4 stappen gevolgd die zich achtereenvolgens richten op kennis, verbeteren van je gezondheid, een gezond gewicht door optimale vetverbranding en het vasthouden van dat gezonde gewicht voor de rest van je leven.
Hoe je dat doet kun je vinden op mijn blog en in het boek ‘Van GezondDorp naar GezondLand‘. Van dat boek ben ik ook mede-auteur, maar ik heb er geen enkel financieel belang bij. Dat laatste geldt overigens ook voor deze blog, die om dezelfde reden ook helemaal reclame-vrij is.


Gezond eten
Wil je meedoen, sluit je dan aan bij de Facebook groep ‘Het nieuwe eten: koolhydraatarm en vet gezond‘.
Minder vaak eten



Heb je interesse in periodiek of meerdaagse vasten (Intermittend Fasting / IF of Extended Fasts / EF), dan kun je terecht bij de Facebook groep ‘Eet niet minder, eet minder vaak‘. Daar krijg je ondersteuning en informatie en kun je terecht met al je vragen omtrent ‘Minder vaak eten’. Dat kan varieren van niet snacken tussen maaltijden, tot dagelijks één of meerdere maaltijden overslaan, tot af en toe een paar dagen niets eten. En alles vanuit de gezonde insteek!
Meer kookinspiratie?

Krijg jij ook vaak kookinspiratie als je kijkt naar foto’s van lekkere gerechten? Kijk dan eens naar ‘Keto en zo: koolhydraatarme en vet gezonde recepten — glutenvrij en suikervrij‘. Het is de Keto en zo foto-galerij op Pinterest en geeft weer een andere kijk op de recepten van m’n blog.
















